A volt kötöttfogású régóta szemezget a stílussal: 1999-ben még a birkózóválogatottal járt az USA-ban, amikor az edzőtáborban előkerült egy videókazetta, melyen azt látta, hogy az amerikai birkózósztárok cipóra verték a ketrec akkori bajnokait. Bárdosi Sándornak tetszett a dolog, ám az olimpiára készülve esélye sem volt, hogy kipróbálja a kiskesztyűs bulit, arról nem is beszélve, hogy a válogatott vezetői valószínűleg infarktust kaptak volna az ötlet hallatán. Kilenc év alatt azonban nagyot fordult a világ, a birkózó a szövetségtől kapott fegyelmi után befejezte pályafutását, s úgy gondolta, eljött az idő a váltásra. A felkészülés pénzügyi hátterét azért nem volt egyszerű megteremteni, hiszen a birkózószövetség a fegyelmi után elzárta a „csapokat”, sőt azt is megtiltotta, hogy Bárdosi némi pénzért Németországban, csapatbajnoki meccseken birkózzon.

- Teljesen ellehetetlenítettek, ha a Shield Security nem segítene, civil munkát kellene vállalnom, amellett pedig nem lehet napi kettőt edzeni. Szóval esélyem sem lenne, hogy kipróbáljam az MMA-t – világított kicsit a háttérre a karfiolfülű.
A
monokli.com nyáron már beszámolt Bárdosi Sándor MMA- kalandozásairól, akkor egykori sporttársa, Felföldi Szabolcs irányítása alatt kóstolgatta a legkeményebb küzdősport stílust. A páros ellátogatott a volt kickboksz világbajnok, Sándor György soroksári edzéseire is, a háttérben pedig már folyt egy bemutatkozó mérkőzés szervezése, Németh „Nyiba” Sándor koordinálásával. A helyzet azóta jócskán változott, a szereplők közül csak Bárdosi és az MMA maradt. A ringbe készülő fighter most a Hungarian Top Team-ben, Kovács László edző irányításával, többek között Karacs Attilával és Németh „Tatár” Gáborral gyakorol.
- Nem kell szenzációt keresni a váltás mögött, nekem egyszerűbb Káposztásmegyeren edzeni, közelebb van a lakóhelyemhez. Ésszerűbbnek tűnik ez a megoldás, igaz, kicsit másképpen készülünk, ráadásul Kovács László edző remekül tudja fejleszteni a kéztechnikámat. Nekem elsősorban ezen kell javítanom, bár a rúgásokat is gyakoroljuk, de azt hiszem, soha nem leszek egy nagy rugdosós – indokolta a váltás okait Bárdosi, aki arra is válaszolt, miért nem valósult meg nyárra tervezett mérkőzése. – Úgy hiszem, még korai lett volna, de egyébként is sok dolog történt azóta. Az MMA egy külön szakma, birkózóként nem olyan egyszerű áttérni erre a stílusra. Ha jó szinten akarom csinálni, akkor rengeteg gyakorlásra van szükségem. Még most sem tudom pontosan, mire lesz elég ez a három-négy hónap, amit eddig a felkészülésre fordítottam. De nagyon bízom benne, hogy jól fogok teljesíteni.
A volt kötöttfogású éppen a felkészülés legnehezebb szakaszában jár, ilyenkor zajlik a szakmai munka dandárja, mely magában hordozza az erős formaingadozást is.
- Délelőtt jól megy a bunyó, délután meg nem sok közöm van a dolgokhoz – adott helyzetjelentést manapság zajló tréningjeiről.
- De nincs gond, a rengeteg melótól egyszerűen csak fáradt vagyok, ilyenkor benne van a pakliban a hullámzó teljesítmény. Az is belejátszik a buliba, hogy rengeteg dolgot meg kell szoknom, tanulnom.
De még mennyire! Nem túl gyakori, hogy valaki a birkózószőnyegről néhány hónap gyakorlás után a profi MMA-ba merészkedjen. Más talán ilyenkor elkezdi szépen az amatőrök között, majd tapasztalatokat gyűjtve, lassan lépked előre. Bárdosi azonban nem a sablonok embere, szeret rögtön a mélyvízbe ugrani, de a közönség már el is várja tőle a váratlan húzásokat.
- Lehet, könnyebb lenne, ha több edzéssel a hátam mögött, később mutatkoznék be, de jött egy lehetőség, amit úgy érzem, ki kell használnom. Különben is, amatőrösködtem én már annyit, hogy nekem már nem hiányzik. Úgy voltam vele, lépjünk egy nagyot előre!
Az „ide nekem az oroszlánt” mentalitás a Sydneyben megrendezett olimpián ezüstöt ért. A harci tűz most is lobog a mokány sportolóban, ami jó lehet egy győzelemre a tapasztalt balti harcos ellen.
- Az akarással nincs baj, ha formában leszek, akkor megy a dolog, ha meg nem, akkor úgy sincs mit tenni. Kőkemény lesz a litván, tapasztalt pali, nekem az lesz a legfontosabb, hogy egy marha jó meccset vívjak, kiadjak mindent magamból! Ebben benne van a győzelem is, de ez egy olyan sportág, ahol az első ütéstől lemehetek, de ugyanez igaz ellenkező irányba is. Legyen bármi is az eredmény, azt hiszem, Magyarországon már kialakult egy olyan szakértő közönség, aki értékeli a győzni akarást, s azt, mekkora munkát fektettem eddig az MMA-ba. Én a nulláról indultam, előtte egyet sem ütöttem, majd kiderül, mennyire sikerült felkészülnöm. Van még két hetem, biztos vagyok benne, hogy profi módon oldjuk meg a formaidőzítést.

Bárdosinak akkor sem lesz könnyű dolga, ha a tapasztalt tréner csúcsformába hozza a találkozóra, hiszen ellenfele kickboksz Európa-bajnok, aki ütésben, rúgásban otthon van, de Visinskas ért már el sikereket a dzsúdó és a birkózás keverékeként meghatározható szambóban is, azaz földön sem ügyetlen.
- Törjük is a fejünket, mert az oké, hogy állásból nem vívok vele, de földre lemenni sem lesz egy életbiztosítás. A fojtást és a karfeszítést már alapszinten ismertem, bár még most sem mondanám készségszintűnek. Igazi kihívás lesz, de birkózásban sem számítottam egy gyenge gyereknek, s azt hiszem, az is jól jöhet, hogy nálam nagyobb súlyúakkal készülök. Észre fogom venni, ha bajba kerülök, tudok védekezni, nem hiszem, hogy nagyon varázsolna majd földön. Bízom benne, hogy szétklopfolom a fejét, mielőtt kárt tenne bennem!
Balogh Zoltán